Dziecko w internecie

Sieć a dziecko

 

Z okazji pierwszego czerwca, warto poruszyć temat, jakim są najmłodsi użytkownicy internetu

Sieć jest miejscem przypominającym zatłoczone miasto – można tutaj odnaleźć niemal wszystko, o ile wie się, gdzie należy szukać.

Zakupy spożywcze, tematyczne fora, instrukcje składania mebli z Ikei, a nawet wiersze o biedronkach.
Podobnie jak w mieście, istnieją tutaj jednak również niebezpieczeństwa, zaś dzieciom należy przyznać to, iż cechuje ich zestawienie dwóch niebezpiecznych względem siebie cech – niewinności oraz ciekawości.

Większość ludzi słysząc o niebezpieczeństwach w internecie dla dziecka, automatycznie zakłada, jakoby chodziło o kwestię pedofilii.
O ile rzeczywiście należy na to zwracać uwagę, to większość czyhających na dzieci zagrożeń przybiera inną formę, są to:

  • treści wulgarne, agresywne, propagowanie przemocy,
  • treści pornograficzne,
  • cyber-bullying, czyli przemoc psychiczna stosowana przez innych użytkowników internetu,
  • oszustwa w postaci wyłudzania danych.

Rozwijanie pasji oraz zainteresowań przy pomocy komputera

nauka-dziecka-internet

O ile internet, podobnie jak niemal wszystko, posiada swoje strony negatywne, to nie mogą one przysłonić pozytywnych aspektów płynących z jego korzystania.

Nie możemy bowiem zapomnieć o tym, iż wczesne lata są tymi, w których następuje największy rozwój psycho-emocjonalny oraz ukształtowanie rozmaitych zainteresowań.

Sieć internetowa jest z kolei miejscem o niemal nieograniczonych zasobach, przy pomocy których nasza pociecha jest w stanie dotrzeć do rozmaitych ciekawostek oraz materiałów edukacyjnych. Odcięcie od niej dziecka byłoby zatem równoznaczne z założeniem kłódki na potężną skarbnicę wiedzy, przez którą ma ono szanse na wszechstronny rozwój.

 

Bezpieczeństwo dziecka w internecie

internet-a-dziecko

Jeżeli chcemy zapewnić swojej pociesze możliwość korzystania z rozmaitych materiałów dydaktycznych dostępnych w internecie, lecz jesteśmy zarazem zatroskani o jego bezpieczeństwo, to optymalnym rozwiązaniem takiej sytuacji okaże się zainstalowanie programu w postaci filtru/blokady rodzicielskiej.

Funkcjonuje on na zasadzie blokowania treści nieodpowiednich dla najmłodszych użytkowników, dzięki czemu mogą oni korzystać z internetu bez obawy o to, że natrafią na treści, które okazałyby się dla nich łagodnie mówiąc „nieodpowiednie”.

Dodaj komentarz