Gdzie ustawić router Wi-Fi, aby Internet działał bez zarzutu?

Korzystanie z Internetu za pośrednictwem Wi-Fi to już standard w polskich domach. Co prawda kabel to pewniejsze rozwiązanie, ponieważ ta metoda dostarczania sygnału, bardzo rzadko wiąże się z jakimikolwiek zakłóceniami, jednak sposób bezprzewodowy to znacznie wygodniejsze rozwiązanie.

Z reguły w jednym mieszkaniu znajduje się co najmniej kilka urządzeń, które wymagają połączenia z Internetem, dlatego Wi-Fi, to najrozsądniejsza opcja. Jednak chyba każdy z nas spotkał się z problemem zakłóceń i słabego sygnału. Sprawdź, gdzie ustawić router, aby Internet działał bez zarzutu?

Co wpływa jakość sygnału Wi-Fi?

Zasadniczą kwestią jest oczywiście jakość samego routera Wi-Fi. Jeśli kupimy w hipermarkecie najtańsze urządzenie, musimy liczyć się z tym, że jakość sygnału może okazać się kiepska. Oczywiście w mieszkaniach o niewielkim metrażu nie powinno to stanowić problemu, jednak już przy nieco większej powierzchni, z jakość Internetu może pozostawiać wiele do życzenia.

Oprócz samego routera, na zasięg sygnału mogą wpływać również takie czynniki jak:

  • Sposób ułożenia urządzenia (poziomy, pionowy),
  • Wszelkie przeszkody znajdujące się między routerem a urządzeniem, do którego ma dotrzeć sygnał, na przykład meble,
  • Grubość i liczba ścian w mieszkaniu lub domu,
  • Ilość innych użytkowników korzystających z Wi-Fi w naszej okolicy.

O ile na grubość ścian oraz ilość routerów w oleicy nie mamy żadnego wpływu, to samo ułożenie urządzenia możemy zmienić, a przeszkody dla sygnału zlikwidować.

Najlepiej ustawić je w możliwie centralnym miejscu domu, tak aby sygnał rozchodził się równomiernie we wszystkich kierunkach i docierał do każdego pomieszczenia.

Jak poprawić jakość sygnału i usprawnić działanie Internetu?

Najważniejszą kwestią jest dobry router z silnym sygnałem. Dopiero, jeśli taki posiadamy, a pomimo wszystko pojawiają się zakłócenia w korzystaniu z Internetu, spróbujmy poszukać innych rozwiązań.

Bardzo pomocne okaże się sprawdzenie, jak rozchodzi się sygnał oraz gdzie jest on najmocniejszy.

Jak sprawdzić działanie Wi-Fi?

Możemy to zrobić w bardzo prosty i szybki sposób za pomocą jednej z aplikacji testujących sygnał, których zadaniem jest doradzenie nam optymalnego ustawienia routera w mieszkaniu.

Najlepsze aplikacje służące do tego celu to:

  • Wi-Fi Analyzer,
  • NETGEAR Wi-Fi Analitics,
  • Wi-Fi Solver FDTD.

Aplikacje te nie są drogie (od kilku złotych wzwyż), a mogą być naprawdę bardzo pomocne.

Niestety może się zdarzyć, zwłaszcza przy piętrowych domach, że nie będziemy w stanie uzyskać zadowalającej jakości sygnału w każdym pomieszczeniu. Wtedy trzeba pójść na kompromis i ustawić router tak, by Internet działa bez zarzutu, w tych pokojach, gdzie najczęściej z niego korzystamy.

Inną opcją jest posiadanie dwóch routerów, które będą rozprowadzać sygnał w różnych częściach domu lub mieszkania. Pamiętajmy, że jeśli sami nie potrafimy sobie poradzić z prawidłową konfiguracją urządzenia, warto skorzystać z fachowej pomocy informatyka lub montera z firmy, która dostarcza nam Internet.

1 thought on “Gdzie ustawić router Wi-Fi, aby Internet działał bez zarzutu?”

  1. Mam neta z airmax.pl, super mi działa po kablu bo prawie 300Megabitów mam ale po wifi ok 150max bo ruter mam kiepski, musze kupić jakiś dobry ruter kto moze polecic jakis taki aby działało mi jak po kablu?

Dodaj komentarz