Jak to jest z tym zarabianiem na YouTube?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o ludziach zarabiających na YouTube? Zastanawiałeś się czy to naprawdę jest możliwe?

Powiedzmy sobie najpierw czym jest YouTube. Jest to jeden z największych serwisów internetowych w internecie, który umożliwia udostępnianie, oglądanie, komentowanie i ocenianie filmów wideo. Dziś umożliwia jeszcze zarabianie.

Jak było kiedyś?

Na samym początku na stronie zarabiali wyłącznie twórcy, którzy umieszczali na niej partnerskie reklamy. Z dnia na dzień strona stawała się coraz bardziej popularna i wpływowa. Fakt ten wykorzystała firma Google, która postanowiła kupić serwis. Najbardziej aktywni użytkownicy wrzucający swoje filmy dostali wtedy możliwość podpisania umowy z firmą. Stało się wtedy jasne, że na YouTube można zarobić. Ile? Pensja miała być zależna od takich czynników jak: ilość wrzucanych filmów w przeciągu miesiąca, ilość wyświetleń pod danym filmem czy chociażby oceny jakie przyznali mu użytkownicy. Brzmi świetnie, prawda? Jednak nie było to takie proste jakby się mogło zdawać. Serwis wówczas miał swoje dość rygorystyczne zasady, których złamanie skutkowało zerwaniem umowy. Taka selekcja pozwoliła wyłonić najlepszych użytkowników nazwanych później „jutuberami” z ang. „youtuber”. Ponadto szczęśliwcy, którym udało się otrzymać partnerstwo dostali również możliwość lokowania w swoich filmach wybranych produktów, a co za tym idzie zarobienia jeszcze większej gotówki.

A co jest dzisiaj?

Dzisiaj sytuacja wygląda nieco inaczej. Oczywiście partnerstwo działa dalej. a pochwalić się nim mogą tylko nieliczni. Ale co z tymi, którzy partnerami nie zostali? Czy nie ma dla nich możliwości zarobku? Otóż jest i jest ona dużo łatwiejsza niż kiedyś. Od jakiegoś czasu każdy może podpiąć pod swoje filmy reklamy, które będą wyświetlać się w czasie trwania filmu i będą generować przychód. Oczywiście będziemy otrzymywać tylko pewien procent zarobku gdyż większa część idzie do kieszeni YouTube. Haczyk jest w tym, że filmy muszą spełniać dość specyficzne wymogi.

Jakie filmy mogą generować przychód?

Cały film od A do Z musi być wykonany przez ciebie, a wszystkie materiały użyte w filmie, które NIE są twoje muszą mieć zgodę na wykorzystanie w tym filmie(prawa autorskie). To chyba najważniejsza i niepodważalna zasada. Reszta jest dość elastyczna i łatwo można się dostosować.

To ile w sumie można zarobić?

Niby pytanie takie proste, a do dziś nikt nie potrafi na nie odpowiedzieć. Dlaczego? Bo zarobek jest indywidualny.
Jednak są pewne stałe, których możemy się trzymać. Na Polskim YouTube możemy zarobić od paru złotych do kilkudziesięciu tysięcy (miesięcznie!). Głównie zależy to od ilości wyświetleń oraz ilości subskrybentów (zdeklarowanych widzów naszego kanału/konta). Jeśli masz jeden film, na którym nie ma nic ciekawego zarobek może okazać się zerowy. Z drugiej strony jeśli wrzucamy filmy cyklicznie, a tematyka przyciągnie grono odbiorców może okazać się to strzałem w dziesiątkę. Dobry film musi być ciekawy i mieć jakąś wartość. Nie ma sensu wrzucać pełno bezwartościowych filmów licząc na olbrzymie przychody. Są twórcy, którzy godzinami siedzą nad kręceniem, montażem czy animacją swojego dzieła i wkładają w to dużo czasu i poświęcenia. Trudno jest wysnuć dobry przepis na sukces, a tym bardziej na ogromny profit. Jedno jest pewne – dopóki nie spróbujesz, nie dowiesz się czy było warto.

Dodaj komentarz