Kolej przyszłości?

hyperflight

Pisaliśmy już o superszybkim transferze, dzisiaj natomiast przybliżymy tematykę błyskawicznej kolei HyperFlight.

Zapewne część z Was słyszała o HyperLoop – środkiem transportu od Tesli, który obecnie bije rekordy prędkości.

hyperloop

Cóż… Chińczycy przymierzają się do jego zdetronizowania przy pomocy ponaddźwiękowej kolei, której prędkość przejazdów miałaby osiągać nawet do 4000 km/h – dla porównania, prędkość dźwięku wynosi 1225 hm/h, czyli ponad trzykrotnie mniej!

Za wszystkim stoi firma China Aerospace Science and Industry Corporation, która planuje wybudowanie testowego toru w miejscowości Wuhan w prowincji Hubei.

 

Jak to właściwie działa?

Założenie jest podobne do wspominanego HyperLoop – kapsuły będą przemieszczać się w tubach o niższym ciśnieniu, natomiast samą podróż będziemy zawdzięczać zjawisku lewitacji magnetycznej.

Całkiem przyzwoicie zostało to wytłumaczone na stronie businessinsider.

 

Całość projektu została podzielona na kilka faz:

1 – początkowo kolej ma rozwijać prędkość „ledwie” 1000 hm/h.

2 – druga faza testowa polegać będzie na połączeniu kilku kolejnych miast przy pomocy szlaku, zaś prędkość kolei wzrośnie do 2000 hm/h.

3 – tutaj mowa już o stworzeniu nie międzymiastowej, a międzynarodowej bądź wręcz globalnej sieci, która umożliwiałaby błyskawiczną podróż przy prędkości 4000 hm/h.

 

Chińska firma w chwili obecnej podejmuje współpracę z ponad 20 rozmaitymi instytucjami badawczymi z całego świata. Łącznie posiadają one koło 200 patentów, przy pomocy których planowana jest realizacja tego futurystycznego projektu.

Dodaj komentarz