Pieniężna historia

Pieniądz jako środek płatniczy został wymyślony przez Fenicjan. Jako jedni z pierwszych na świecie opanowali wytop i produkcję pieniądza z brązu. Były na nich podobizny władców lub symbole miast, co nadawało wartości danej monecie. Jednak ciągłe wybijanie monet ze złota czy też srebra było bardzo kosztowne. Więc kolejną formą pieniądza był pieniądz papierowy. Pierwszymi bankierami zostali złotnicy, którzy wydawali papierowe kwity (stąd nazwa) z wartością otrzymanego pieniądza kruszcowego. Wg danych historycznych papierowe pieniądze pojawiły się na początku na terenie Chin, a do Europy weszły na stałe ok XVII wieku.

Pieniądze – Obecnie

Obecnie bardzo popularnym rodzajem pieniądza jest pieniądz elektroniczny. W skrócie mówiąc, jest to zasób wartości pieniężnych w urządzeniu technicznym, który może być wykorzystywany do dokonywania płatności na rzecz podmiotów. Oczywiście wszystko to ma swoje regulacje prawne. I tak, w Polsce wydanie pieniądza elektronicznego wymaga akceptacji Komisji Nadzoru Finansowego, która sprawuje również nadzór nad wydawaniem tego rodzaju pieniądza.

Nie ma chyba w dzisiejszych czasach osoby, która nie ma konta bankowego, albo która raz w życiu dokonała przelewu z domu. Pieniądz elektroniczny jest ciągle rozwijany, metody jego zabezpieczania również. Ciekawy jestem co przyniesie przyszłość. A Wy?

Dodaj komentarz