Zagrożenia – Social Media

Na co uwazac w internecie

Media społecznościowe w diametralny sposób zmieniły sposób, w jaki odbywają się nasze codzienne relacje międzyludzkie, a także postrzeganie samego siebie oraz innych. O ile nie można zaprzeczyć temu, że niezmiernie ułatwiają kontakt, to czy jednak należy o nich mówić wyłącznie w kontekście pozytywnym?

Zagrożenia powiązane z korzystaniem z mediów społecznościowych – choć jest poszerzana, to świadomość dotyczącą niebezpieczeństw czyhających na użytkownika w rozmaitych portalach społecznościowych, wciąż niestety pozostaje znikomą.

 

Cyberbullying

agresja w sieci

cyberprzemoc, czyli nękanie danej osoby w internecie. Występuje zarówno poprzez obraźliwe wpisy kierowane względem drugiego użytkownika, jak i wręcz nękaniu, zastraszaniu, oczernianiu oraz tworzenia fałszywych profili tejże osoby. Najczęstszymi ofiarami oraz sprawcami jest młodzież, która często w ten sposób nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych konsekwencji takich działań.

 

Wirusy

wirusy facebook

„Darmowy smartphone właśnie dla Ciebie”, „Hej, tu podsyłam link do zdjęć z ostatniej imprezy”, a także inne wiadomości / wpisy podobnego pokroju, których celem jest wyciągnięcie danych użytkowników / pobranie przez nich zainfekowanego pliku itd.

Sensacyjne wiadomości, wizja niesamowitej oferty bądź wygranej, to zazwyczaj nic innego, jak właśnie próba oszustwa. Warto zatem zarówno zabezpieczyć się poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, jak i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

 

Phising

Ta poszczególna metoda oszustwa polega na podszywaniu się przez oszusta pod inną osobę bądź instytucję, czego celem jest pozyskanie informacji, jak np. dane logowania czy nakłonienie użytkownika do podjęcia określonych czynności.

Dodaj komentarz